Jak dbać o czworonoga? Wybór karmy

To kłopotliwe w psychologii psa nie możemy mówić o jego samodzielnym myśleniu, a dzieje się tak, dlatego, iż większość czynności psa opiera się po największej części na instynktach. Sporo zachować pieska, jakie możemy obserwować, na co dzień wywodzi się z jego dzikiej przeszłości. Zachowaniami tymi są na przykład: kopanie w ziemi, zagrzebywanie własnych odchodów oraz kręcenie się w kółko. Psie popędy sprawiają, ze wie on jak skutecznie zachować się w danej sytuacji, jednakże posłuszeństwo psa w stosunku do człowieka zależy przede wszystkim od polecenia, jakie zostanie mu wydane.

Każdy pies, jaki uczony jest od okresu szczenięcego zdaje sobie sprawę z tego, iż właściwe wykonanie polecenia wydanego mu przez właściciela zagwarantuje mu nagrodę, w formie cukierka czy również pieszczoty. Dobrą opcją jest również dobra karma, jaka może służyć jako nagroda – znacznie więcej na premium sucha karma dla psa. Czworonóg w okresie, kiedy żył na wolności, zawsze żył w grupie, w jakiej to panowała pewna hierarchia.

Taka hierarchia wśród czworonogów istnieje do dzisiaj, skutkiem tego mimo faktu, że pies został udomowiony, a także pozbawiony swoich naturalnych towarzyszy, można oznajmić, iż dla niego sforą zastępczą jest towarzystwo ludzi, którzy mieszkają z nim w jednym domu. Z tego także względu każdy udomowiony pies niesłychanie ekspresowo przyzwyczaja się do osoby, jaka jest jego właścicielem, lub ewentualnie też, jaka na ogół przebywa w mieszkaniu. Taką osobę uważa on za najważniejszą w grupie i zawsze jest jej posłuszny.

Z kolei pies innych domowników traktuje przeważnie na równi z sobą, a nieraz nawet próbuje wybić się w hierarchii ponad nich, w następstwie tego zdarza się, iż nie zawsze spełnia wydane mu przez nich polecenia, a nieraz wprost totalnie ich ignoruje. W hierarchii z dziećmi, pies uważa, że znajduje się ponad nimi, ponieważ twierdzi je za osoby słabe, którym bezustannie pomocna jest opieka. Z tego również względu czuje się za nich odpowiedzialny oraz broni je przed trudnościami.

Dodaj komentarz