Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jak mogę uniknąć ciąży?

Znajomość skutecznych metod antykoncepcji to najlepszy sposób na uniknięcie zajścia w ciążę. Może również pomóc dowiedzieć się więcej o tym, kiedy istnieje prawdopodobieństwo uwolnienia komórki jajowej (owulacja). Może to pomóc w zaplanowaniu lub uniknięciu ciąży.

Unikanie ciąży

  1. Istnieje wiele metod antykoncepcji, z których możesz wybrać, aby uniknąć ciąży. Prezerwatywy to jedyna metoda, która pomaga chronić zarówno przed ciążą, jak i zakażeniami przenoszonymi drogą płciową (STI).
  2. Trudno dokładnie określić, kiedy nastąpi owulacja. Jeśli więc starasz się uniknąć ciąży, nie ma „bezpiecznej” pory miesiąca na seks bez zabezpieczenia.
  3. W przypadku kobiety z krótszym cyklem miesiączkowym (na przykład 23 dni) uprawianie seksu bez zabezpieczenia podczas okresu może narazić ją na ryzyko zajścia w ciążę.

Najskuteczniejszymi metodami antykoncepcji są długo działające odwracalne metody antykoncepcji, takie jak zastrzyk antykoncepcyjny, implant antykoncepcyjny, system domaciczny i wkładka domaciczna (IUD).

Awaryjna antykoncepcja

Jeśli odbyłaś stosunek seksualny bez zabezpieczenia lub Twoja antykoncepcja zawiodła, antykoncepcja awaryjna może zapobiec nieplanowanej ciąży.

Istnieją dwa rodzaje: antykoncepcja awaryjna i wkładka domaciczna.

Awaryjna pigułka antykoncepcyjna

Istnieją dwa rodzaje antykoncepcji awaryjnej, znanej również jako „pigułka dzień po”.

Levonelle należy przyjąć w ciągu 72 godzin (trzy dni) od stosunku, a ellaOne w ciągu 120 godzin (pięć dni) od stosunku.

Należy jednak pamiętać, że im szybciej zastosujesz antykoncepcję awaryjną po stosunku, tym skuteczniejsza będzie. Oba działają poprzez zapobieganie lub opóźnianie owulacji.

wkładka domaciczna

Wkładka domaciczna to małe urządzenie antykoncepcyjne w kształcie litery T wykonane z tworzywa sztucznego i miedzi. Jest wprowadzany do macicy przez przeszkolonego pracownika służby zdrowia.

Może zapobiegać zagnieżdżeniu się komórki jajowej w macicy lub zapłodnieniu.

Wkładkę domaciczną można założyć do pięciu dni po stosunku bez zabezpieczenia lub do pięciu dni po najwcześniejszej możliwej owulacji.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, możesz porozmawiać z farmaceutą lub lekarzem rodzinnym albo odwiedzić klinikę zdrowia seksualnego lub planowania rodziny.

Dowiedz się więcej o antykoncepcji awaryjnej, w tym o tym, gdzie ją zdobyć.

Kiedy najprawdopodobniej zajdę w ciążę?

Podczas cyklu menstruacyjnego jajo jest uwalniane z jednego z jajników i przemieszcza się w dół jajowodu.

Jajoczko żyje tylko przez 24 godziny po owulacji, a plemnik musi spotkać się z jajeczkiem w tym okresie, aby zaszła w ciążę.

Nie oznacza to, że kobieta musi uprawiać seks w dniu owulacji, ponieważ plemniki mogą przetrwać w twoim ciele przez kilka dni po stosunku.

Jeśli chcesz zajść w ciążę, uprawianie seksu co kilka dni oznacza, że ​​plemniki zawsze czekają, aby spotkać się z komórką jajową po jej uwolnieniu.

Dowiedz się więcej o planowaniu ciąży.

Jeśli myślisz, że możesz być w ciąży, przeczytaj o objawach ciąży i wykonaniu testu ciążowego.

Kiedy dochodzi do owulacji?

Trudno jest dokładnie określić, kiedy nastąpi owulacja, ale zwykle ma to miejsce 10-16 dni przed rozpoczęciem następnej miesiączki.

Pierwszy dzień miesiączki to pierwszy dzień cyklu miesiączkowego. Przeciętny cykl trwa 28 dni, ale krótsze lub dłuższe cykle są normalne.

Metoda ta polega na umieszczeniu przez kobietę w pochwie elastycznego plastikowego pierścienia, który w sposób ciągły uwalnia hormony. Pozostaje na miejscu przez trzy tygodnie, a następnie usuwasz go, bierzesz tydzień przerwy, a następnie wsuwasz kolejny. Pierścień uwalnia hormony estrogenu i progestagenu. Są to te same hormony, które są stosowane w złożonej doustnej pigułce antykoncepcyjnej, ale w mniejszej dawce. badania przed i po porodzie

Zalety to: Możesz samodzielnie zakładać i zdejmować pierścień dopochwowy; ta metoda antykoncepcji ma niewiele skutków ubocznych, pozwala kontrolować miesiączki i umożliwia szybki powrót płodności po zdjęciu pierścienia.

Wady obejmują: Nie jest odpowiedni dla kobiet, które nie mogą stosować antykoncepcji zawierającej estrogeny; musisz pamiętać, aby wymienić go w odpowiednim czasie; nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Płasko na nim leżała ręka z antykoncepcyjnym pierścieniem.

Pierścień antykoncepcyjny uwalnia mniejszą dawkę hormonów, aby kontrolować zdolność kobiety do poczęcia niż inne metody antykoncepcyjne, takie jak pigułka.

Membrana

Przepona to mała, miękka silikonowa kopułka umieszczona wewnątrz pochwy, aby zapobiec przedostawaniu się plemników do macicy. Tworzy fizyczną barierę między plemnikiem mężczyzny a komórką jajową kobiety, jak prezerwatywa.

Przepona musi pozostać na miejscu przez co najmniej sześć godzin po stosunku. Po sześciu – ale nie dłużej niż 24 godziny po stosunku – należy go wyjąć i wyczyścić.

Niektóre zalety: Możesz użyć tej samej membrany więcej niż raz i jeśli będziesz się nią opiekował, może ona wytrzymać nawet dwa lata.

Niektóre wady: Używanie diafragmy może wymagać praktyki i wymaga śledzenia włożonych godzin. Przepona działa całkiem dobrze, jeśli jest używana prawidłowo, ale nie tak dobrze, jak pigułka, implant antykoncepcyjny czy wkładka domaciczna.

Przepona.

Diafragmy mogą wydawać się „starą szkołą” metodą antykoncepcji, ale czy mogą być twoją antykoncepcją z wyboru?

Sterylizacja

Sterylizacja to proces całkowitego odbierania zdolności organizmu do reprodukcji poprzez operację otwartej lub minimalnej inwazji. Jest to trwała metoda antykoncepcji, odpowiednia dla osób, które są pewne, że nigdy nie chcą mieć dzieci lub nie chcą mieć więcej dzieci. Sterylizacja jest dostępna zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn i jest wykonywana w szpitalu w znieczuleniu ogólnym.

Jeśli zastanawiasz się nad sterylizacją, kwestie do omówienia z lekarzem obejmują powody, dla których chcesz poddać się sterylizacji, czy inne metody antykoncepcji mogą być bardziej odpowiednie oraz wszelkie skutki uboczne, zagrożenia i powikłania zabiegu.

 

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz