Powietrze pod ciśnieniem – pompy, filtry oraz inne akcesoria

Istnieje specyficzny typ sprężarek, zwanych ekshaustorami. Ich najistotniejszą cechą jest wartość ciśnienia ssawnego oraz tłocznego. Przy wlocie dominuje niezwykle niskie ciśnienie, o wiele mniejsze od atmosferycznego. Natomiast w okolicy wyjścia ze zbiornika jest ono niewiele wyższe. Ciśnienie tłoczne stanowi jedno z fundamentalnych kryteriów podziału ssaw. Dużo sprzętów opracuje przy nacisku zbliżonym do atmosferycznego. Jakkolwiek co poniektóre pompy wymagają tak zwanej próżni wstępnej. Charakterystycznym parametrem jest wydajność. Zawiadamia, jaką objętość gazu sprężarka umie usunąć w wyznaczonym czasie. Przy zakupie powinniśmy także zwrócić uwagę na szybkość pompowania medium. Wszystkie te cechy będą decydować o przyszłym zastosowaniu pompy.

Sprzęty dzielimy na cztery nadrzędne kategorie. Pierwsza z nich to ekshaustory rotacyjne. Wyróżniamy tu wersję molekularną i wyporową. Przykładem machiny kondensacyjnej jest skraplacz lub też kriopompa. Ssawy pułapkowe obejmują pompy jonowe, sublimacyjne i absorpcyjne. Ostatnia grupa dzieli się na ekshaustory dyfuzyjne i strumieniowe. Obfity wybór produktów świadczy o ich dużym zastosowaniu w przemyśle, nauce oraz życiu codziennym – dlatego wypróbuj osuszacze sprężonego powietrza. Istnieje dużo rozwiązań technicznych w sprężarkach. Właśnie dlatego możemy rozróżnić tak dużo ich rodzajów. W przemyśle często występują maszyny wyporowe.

Głównym szczegółem bodowy jest szczelny cylinder oraz poruszający się tłok. Wyjątkowy wał wprawia w ruch cały układ. Odsunięcie tłoka powoduje zassanie gazu do zamkniętego zbiornika. Kolejnym etapem jest kompresja medium. Przesuwając się do przodu, detal tłoczny zmniejsza pojemność czynnika. W wyniku tego procesu wzrasta gęstość gazu, czyli również jego ciśnienie. W znacznie bardziej złożonych konstrukcjach do sprężania używa się obie ściany tłoka. Stąd możemy rozróżnić machiny o pracy jedno lub ewentualnie dwustronnej. Sprężarka wyporowa ma okazję posiadać rozmaitą budowę.

W przypadku urządzeń śrubowych, rolę tłoka pełnią wyjątkowe wirniki. Są to doskonale dopasowane do siebie śruby. Wprawione w ruch, są w stanie niezmiernie łagodnie sprężyć dowolny gaz. Natomiast w sprężarkach tłokowych mamy do czynienia z schematyczną formą tłoka. Na ogół maszyny śrubowe są znacznie mniejsze, oraz znajdują zastosowanie w laboratorium. Wersja tłokowa pojawia się w gabinetach medycznych oraz przemyśle. Atrakcyjnym przykładem sprężarki jest konstrukcja spiralna. W pojemniku znajdują się dwie spirale. Jedna z nich pozostaje wprawiona w ruch, przyczyniając się do sprężania gazu.

Dodaj komentarz