Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

W jaki sposób jest wykonywane energetyczne świadectwo

Właściciele mieszkań i domów mają liczne obowiązki. Od niedawna jednym z nich jest wykonanie świadectwa energetycznego. Świadectwo energetyczne jest dokumentem, który określa dokładnie, jakie jest zapotrzebowanie na energię, związane z codziennym użytkowaniem budynku. W pierwszej kolejności będzie to dotyczyło ogrzewania i wentylacji, lecz również podgrzewania wody użytkowej czy oświetlenia.

Nasze przepisy związane z koniecznością posiadania takich certyfikatów wynikają z przepisów unijnych, i prawodawstwo w naszym kraju jest dostosowane do nich. Obecnie takimi certyfikatami dysponować muszą wszystkie budynku, jakie zostały postawione po roku 2009, oczywiście każdy nowy również temu obowiązkowi podlega. Jeżeli będzie chodzić o starsze budynki, to właściciel zrobić będzie musiał takie świadectwo tylko wówczas, gdy zamierza swoją nieruchomość wynająć albo sprzedać. Lecz wszystko będzie wskazywać na to, że za jakiś czas wszystkie obiekty będą musiały taki dokument posiadać, ponieważ przepisy wyraźnie zaczynają iść w taką stronę.

Obecnie Świadectwa energetyczne są dość szybkie do wykonania, gdyż na naszym rynku funkcjonuje wielu certyfikowanych specjalistów, którzy robią takie rzeczy. Ceny za nie zaczynają się od trzystu złotych za niewielki garaż czy mieszkanie, a skończyć się mogą nawet na kilku tysiącach w przypadku dużych, wielorodzinnych budynków. Pamiętać też należy, że jeśli ktoś zaniedba sobie zrobienie certyfikatu, to narażony być może na karę. A ta wcale do małych nie należy, bo może wynosić nawet do pięciu tysięcy złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz