Zabawa i nauka – powiąż to!

Nierozdzielnie jednoczą się nam z dzieciństwem. Zabawki to wszystkie przedmiotach, których jako dzieci używaliśmy do zabawy. Nawet dzieci z najbiedniejszych państw posiadają swoją zabawkę, zrobioną osobiście z dogodnych materiałów. Taka już charakter małego człowieka, że rozwija się oraz wypatruje przyjaciela po raz pierwszy w zabawce. Te ukochane, z którymi kładliśmy się spać obdarzamy nadzwyczajnym sentymentem oraz pamiętamy przez dużo lat.

Dziś dominuje na świecie humor typowo konsumpcyjny, w związku z tym dzieci przy okazji jakiegokolwiek święta, nieraz bez okazji dostają bezustannie nowatorskie egzemplarze ukochanych lalek i klocków. Przekonanie o ich niezbędność w ogromnej liczbie, wypływa u dziecka pewno z porównywania swojego małego majątku z kolegami w przedszkolu. Na pewno styka się także z reklamami, jakie pokazują jak zabawki ożywają. Inną sprawą jest wychowanie.

Charakterystyczne dla nas jest rozpieszczanie dzieci, które tłumaczymy szablonowym zapewnieniem im tego, czego sami nie mieliśmy w dzieciństwie. Z drugiej istnieją rodziny, gdzie dzieci dzielą wraz jedną zabawkę, albowiem na kolejne nie ma pieniędzy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że zabawki nie są tylko atrybutami dziecięcymi. Także dorośli absorbują się nimi, a ukochane czworonogi cieszą się z piszczących zabawek zwierzęcych.

Jednakże zabawki dziecięce są specyficzne. Przede wszystkim mają dzieciom sprawiać radość oraz zapełniać czas dedykowany na zabawę. Powinny być wykonane z materiałów, które nie uczulają delikatnej skóry, a w przypadku najmłodszych pociech nie zawierać łatwych do urwania lub wolnych detalów, które wolno połknąć – w następstwie tego porządniej spowodować tablice manipulacyjne. Znaczącą cechą zabawek są także ich cechy edukacyjne, przez które dziecko poznaje nowatorskie zjawiska i przedmioty ze własnego otoczenia.

Do tego przedziału zaliczymy np. książeczki a też instrumenty z opcją naśladowania odgłosów zwierząt. Zabawki nie powinny wzbudzać w dziecku zbytniej agresji, ani ukazywać kiepskich wzorów zachowań. To przykre w dobie gier komputerowych i mniejszego czasu przeznaczonego dla dziecka, coraz znacznie więcej rodziców kupuje to co dziecko pragnie, nie sprawdzając wcześniej czy po pierwsze zabawka nadaje się do wieku dziecka, po drugie jakiego typu emocje wyzwala.

One thought on “Zabawa i nauka – powiąż to!

Dodaj komentarz